نمای کامپوزیت آلومینیومی چیست و چه محاسنی نسبت به سایر نماهای ساختمانی دارد؟
شاید هنوز برای برخی از دست اندرکاران ساخت ساز اعم از کارفرمایان، مهندسان و پیمانکاران سخن از نماهای مدرن تداعی کننده کاربرد شیشه از نمای ساختمان های بلند مرتبه و یا حداکثر ترکیب آن با دیگر مصالح نظیر سنگ و چوب باشد.

چنانچه نگارنده پس از تحقیق و مطالعه منابع و متون مرجع مهندسان نظیر مبحث پنجم از مقررات ملی ساختمان با وجود ویرایش مجدد تنها مصالحی نظیر سنگ، چوب و شیشه به عنوان مصالح مورد استفاده در نمای ساختمانهای مطرح می گردند و الگوی استفاده صحیح از آنها در این منابع بررسی می شود.

این در حالیست که جدا از بحث کیفی که در جای خود در این مقاله مطرح خواهد شد، در سالهای اخیر صنعت نماهای ساختمان در کشور کاملاً متحول شده که پی آمد آن دگرگون شدن چهره شهرهای بزرگ، کوچک و حتی غیرصنعتی می باشد.با وجود گسترش توزیع محصولات متنوع و کاربردی در نمای ساختمانها هنوز آن طور که باید و شاید از بعد علمی به مشخصات فنی و مکانیکی این مصالح پرداخته نشده است. همچنین نمی توان ادعا نمود که مرجع قابل استنادی برای دست اندکاران ساخت و ساز جهت اطلاع از کم و کیف اصول استاندارد نصب آن بر روی ساختمان تاکنون وجود داشته است.

البته درباره مصالح نوین تکست ها و متون فراوانی در کشورهای پیشرفته چاپ شده و خواص مکانیکی و روش نصب آنها تبیین شده است. بنابراین آن گروه از متخصصین که به اینگونه منابع دسترسی دارند با این مصالح آشنایی بیشتری خواهند داشت.
اما به دلیل ضعف منابع موجود داخلی در این باب بطور عمده ای از اهل فن و مهندسین فعال در صنعت ساخت و ساز آشنایی فنی محدودی از این نوع مصالح ساختمانی دارند وبدیهی است که پی آمد این عدم آشنایی منجر به عدم اقبال و کاربرد در خور مزیت های این مصالح و همچنین استفاده اصولی از آن خواهد شد.

معرفی ورق کامپوزیت آلومینیوم
خواص فنی و مکانی
جایگاه آلومینیوم کامپوزیت در میان سایر مصالح
تقسیم بندی محصول از حیث کاربرد
تقسیم بندی محصول از حیث روش نصب
فواید استفاده از ورق کامپوزیت آلومینیوم
مشکلات موجود در استفاده از این محصول
تضمین کیفی و پشتیبانی فنی
همانطور که از نام این محصول پیداست، ورق کامپوزیت آلومینیوم، ماده ای مرکب است که از ۲ لایه آلومینیوم و یک لایه پلاستیک در وسط از نوع پلی اتیلن می باشد تشکیل شد است که این سه لایه توسط چسب پلیمری به هم متصل شده اند ؛ ضخامت ۲ لایه آلومینیوم مساوی و بین ۳۰ تا ۵۰ میکرون بسته به مورد متغیر بوده ضخامت کل آن ۴ میلیمتر می باشد.
ابعاد این محصول بسیار متغیر بوده اما متداول ترین آن ۳۲۰۰ * ۱۲۵۰۰ میلیمتر مربع است. همانطور که ذکر شد ۲ لایه آلومینیوم در تولید این محصول به کار برده شده است.
یک لایه روی سطح نما قرار می گیرد و دیگری در پشت ؛ لایه ای که روی سطح نما استفاده می شود بسته به طراحی نما قابلیت رنگ ها و طرح های متنوع و متفاوتی را دارد و با توجه به نوع کاربری (نمای داخلی، نمای خارجی و …) رزین های متفاوتی را روی آن اجرا می کنند که در مورد آن مفصل توضیح داده خواهد شد. لایه پشتی نیز دارای یک لایه رنگ آستر بر روی آلومینیوم است.
ورق کامپوزیت آلومینیوم جزء مصالح سبک دسته بندی می شود بطوریکه هر مترمربع از این ورق ها تنها حدود ۵ کیلوگرم وزن دارد.
همانطور که ذکر شد کاربرد عمده این محصول در امر نماسازی و دکوراسیون است،

همچنین مواردی که از این محصول به وفور استفاده می شود به شرح زیر است:
– نمای خارجی ساختمان ها و برج ها با کاربری های گوناگون
– دکوراسیون داخلی ساختمان های تجاری و فروشگاه ها
– جایگاههای عرضه سوخت بنزین و CNG
– بیلبوردها و تابلوهای تبلیغاتی
– سقف کاذب
– دیواره های تونل ها و پایانه های مسافربری
– بازسازی نمای ساختمانهای قدیمی
-خواص فنی و مکانیکی
– جایگاه آلومینیوم کامپوزیت در میان سایر مصالح
نظر به اینکه این محصول جزء مصالح صنعتی و تولید کارخانجات است بسیاری از خواص مصالح طبیعی نظیر سنگ و چوب درآن بهبود بخشیده شده است.
چنانچه این محصول در برابر شرایط جوی و اشعه ماوراء بنفش و همچنین شرایط اسیدی و قلیایی قوی، آلودگی ها و خوردگی و رنگ پریدگی در صورتی که از رزین PVDF مقاومت فوق العاده ای از خود بروز می دهد و سالیان متمادی بدون تغییر، خواص ظاهری و فنی خود را حفظ می کند. همچنین از لحاظ مکانیکی، خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری عالی ورق ها برخلاف مصالح ویژه امکان تغییر شکل به هر فرم دلخواه را می دهد.
همچنین این محصول در رنگ ها و طرح های بسیار بسیار متنوع تولید می شود. به طوری که علاوه بر رنگ های موجود در طبیعت، می تواند به شکل انواع سنگ، چوب و حتی طیف های متفاوت رنگ برحسب زاویه تابش نور و هرآنچه که بتوان تصور نموده باشد.
همانطور که ذکر شد ورق های کامپوزیت وزن کمی در حدود ۶-۵کیلوگرم درهر مترمربع دارند که در مقایسه با دیگر مصالح از قبیل سنگ، شیشه و سیمان دارای پایین ترین وزن ممکن است. با بررسی های به عمل آمده نمای کامپوزیت آلومینیوم حدود ۹۰% سبک تر از سنگ گرانیت، ۶۵ درصد سبک تر از سیمان و۵۰ درصد سبک تر از شیشه می باشند که این کاهش وزن در بحث فواید استفاده از این محصول بررسی می شود.
این محصول جزء مصالح آب بند محسوب می شود و همچنین خواص آکوستیکی داشته. ضمناً چنانچه به هر دلیلی نیاز به تعویض آنها باشد این کار به راحتی قابل انجام است که دیگر مصالح عموماً در همه موارد فوق ضعفهای فراوانی دارند.

– تقسیم بندی محصول از حیث کاربرد
بر خلاف مصالح ساختمانی موجود، از حیث بهینه نمودن زمان و همچنین طرح اقتصادی پروژه ها، بسته به سطح کیفی و کمی پروژه و همچنین سطح حساسیت آن در کنار نوع کاربری و محل نصب، ورقهای کامپوزیت آلومینیومی گستره وسیعی از انتخابها در مقابل دیدگان مصرف کننده قرار می دهد.
تفاوت های تأثیرگذار در قیمت و کیفیت این محصول عمدتاً در موارد زیر اتفاق می افتد:

تفاوت در آلیاژ آلومینیوم
تفاوت در نوع پلی اتیلن و یا همان لایه میانی
تفاوت در ضخامت لایه آلومینیوم و لایه میانی
پوشش سطح ورق
طرح ها و یا رنگ های خاص
انواع آلومینیوم کامپوزیت برحسب پوشش سطح ورق

رنگ روی سطح ورق با تکنولوژی های متفاوتی برحسب نوع کاربرد و محل نصب ورق اجرا می شود که به صورت زیر تقسیم بندی می شود:

۱-پلی استر: ساده ترین روش اجرای رنگ روی لایه آلومینیوم می باشد که رنگ بدون هرگونه لایه محافظ روی لایه آلومینیوم اجرا می گردد.
این نوع ورق در مقابل شرایط جوی، اسیدی و یا قلیایی بسیار آسیب پذیر بوده ، هیچ گونه تضمینی برای حفظ کیفیت آن در نمای خارجی ساختمان وجود ندارد و بطور کلی استفاده از آن برای نمای بیرونی ساختمان ممنوع بوده ولی برای دکوراسیون داخلی مناسب و به صرفه است.
۲-پوشش محافظ PVDF: این پوشش تحت نام پلی وینیل دین فلوراید نوعی رزین خاص است که تولیدکننده آن شرکت PPG می باشد. این رزین به دلیل وجود لایه پلیمری و همچنین عنصر فلوئور باعث محافظت رنگ سطح ورق و دوام و پایداری آن در مقابل شرایط نامساعد جوی، اشعه ماوراء بنفش و شرایط اسیدی و قلیایی به طور کاملاً قابل اعتماد حداقل تا ۲۰ سال می گردد.
رنگی که با این رزین روی سطح ورق اجرا می گردد به طور مستقیم بر روی آلومینیوم اجرا نمی شود و قبل از آن یک لایه رنگ آستر از نوع پلی اورتان روی آلومینیوم اجرا شده سپس لایه رنگ اضافه می شود. بنابراین ورقهای PVDF دارای ۲ لایه رنگ می باشند.
۳-پوشش Nano-PDF: همانند رزین PVDF اجرا می گردد با این تفاوت که یک لایه سوم هم روی رزینPVDF اجرا می شود که از لحاظ ساختار مولکولی با رزین های عادی متفاوت است.
به صورتی که فاصله مولکولی توسط تکنولوژی نانو به کمتر از ۹-۱۰ می رسد که این خاصیت باعث عدم جذب آلودگی های محیطی از قبیل گردوغبار و ذرات روغنی معلق در فضا می گردد.
این نوع ورق برای اولین بار توسط شرکت آلوباند در کشورمان ایران عرضه شده و به طور گسترده در حال استفاده است. این ورق علاوه بر تضمین های کیفی عادی دارای ضمانت تمیز کاری نیز می باشد.
تقسیم بندی از لحاظ تکنولوژی لایه میانی
برحسب کاربرد و حساسیت پروژه لایه میانی از مواد مختلفی تشکیل شده است.

توضیح اینکه به طور کلی پلی اتیلن استفاده شد در لایه میانی این ورق ها در حالت کلی غیرقابل اشتعال است اما برحسب حساسیت پروژه و وجود مواد اشتعال زا در نزدیکی این ورق ها از لایه میانی A2 , B1 استفاده می شود. لازم به ذکر است استاندارد A1 در مواد ضدحریق مربوط به مواد هموژن (غیرکامپوزیت) می شود.
پلی اتیلن بازیافتی
پلی اتیلن نو
ایه میانی ضد حریق
ایه میانی ضد حریق A2 که معمولاً از هیدروکسید آلومینیوم و یا دیگر مواد معدنی ساخته می شود.

فواید استفاده از ورق کامپوزیت آلومینیوم
جدا از بحث زیبایی شناسی تنوع در اجرا و کیفیت متفاوت کامپوزیت آلومینیومی به طور خلاصه از ۲ منظر وجوه تمایز دیگری بین این محصول و سایر مصالح نماسازی وجود دارد.
اولین و مهمترین امتیاز این محصول وزن سبک آن و در نتیجه کمک قابل توجه به سبک سازی ساختمان می باشد.
چرا که بر همه اهل دانش و فن ساختمان پوشیده نیست که کاهش وزن لرزه ای ساختمان منجر به کاهش نیروی برش پایه و در نتیجه کاهش نیروی زلزله در محاسبات سازه ای می گردد. به طوری که در نتیجه این امر المانهای سازه ای ساختمان اقتصادی تر و بهینه تر طرح می شود که در واقع این امر جدا از مسئله خطر زلزله باعث سبکتر شدن مقاطع سازه ای می گردد .
همچنین به دلیل نصب یک اسکلت فلزی به ساختمان برای نصب این ورق ها نمی توان از تأثیر مطلوب این اسکلت به عنوان میانقاب ها صرف نظر نمود. وجه تمایز دیگر این محصول لحاظ مبحث ۱۹ مقررات ملی است. چرا که به دلیل وجود لایه پلی اتیلن و همچنین آب بند بودن این محصول در کنار وجود هوای محبوس بین ورق وساختمان یک عایق حرارتی – صوتی پیرامونی ساختمان بوجود می آید که تأثیر آن بسیار مطلوب و قابل توجه است.
مشکلات موجود در استفاده از این محصول
بی تردید بزرگترین مشکل موجود، که به این صنعت نوین لطمه می زند از یک سو ورود محصولات بی کیفیت و از سوی دیگر اجراهای نامناسب برخی افراد غیر متخصص است.
با وجود اینکه در بازار کشور محصولاتی با کیفیت مناسب و استاندارد و همچنین گروه های متخصص برای اجرای این نما هم اتفاقاً وجود دارد، انتظار می رود به خصوص در بحث اجرای ورق افراد متبحر و کاردان صرفاً به اجرای این محصول بپردازند و افراد غیر متخصص از لطمه زدن به این صنعت نوپا دست بکشند.

کامپوزیت,نمای کامپوزیت
به منظور پوشش نمای خارجی و یا دکوراسیون داخلی ساختمان ها در قالب های دیواره، پارتیشن و سقف کاذب کاربرد بسیاری دارد.
ورق های کامپوزیت از دو لایه ورق آلومینیومی در پوسته های خارجی و یک لایه از متریال پلی اتیلن و یا نسوز کانی در میانه تشکیل شده اند. ورق های کامپوزیت با در نظر داشتن ضخامت، نوع آلیاژ آلومینیومی مصرفی در لایه ها، نوع رنگ استفاده شده در پوسته خارجی و همچنین نوع ماده های استفاده شده در لایه میانی گستره وسیعی را به خود دربرگرفته است که هر یک دارای کیفیت و کارآیی خاصی را دارند.

کامپوزیت چیست؟
نمای کامپوزیت یکی از تازه ترین نماهای موجود در صنعت ساختمان است که به خاطر زیبایی و برتری های انحصاری اش طرفداران بسیاری را به خود چذب نموده است. تعرفه تعبیه نمای کامپوزیت در مقایسه با دیگر نماها ارزان تر بوده و مراحل نصب آنها نیز بالاست علت آن پیش ساخته بودن ورق ها و نصب و اجرای سریع آنها در محل است. ورق های کامپوزیت دارای سبکی خاصی هستند که این امر استفاده از آنها در نماهای ساختمانی را بیشتر می کند و در ضمن باعث کم شدن ضریب زلزله در محاسبات سازه ای می گردد. از جمله برتری های این ورق ها در نماسازی قابلیت تغییر شکل دادن آنهاست که می توانند تا ۱۳۵ درجه خمیده شوند.
نمای کامپوزیت دارای گونه های مختلف و متنوعی می باشد که نمای کامپوزیت آلومینیومی جزء رایج ترین آنهاست. این گونه از نماهای کامپوزیت از آلومینیوم و پلاستیک ساخته شده اند و لایه میانی آن از پلی اتیلن در دو رنگ مشکی و سفید و یا پلاستیک تهیه شده است این ماده در بافت ورق ها باعث عایق حرارتی، عایق صوتی، عایق رطوبتی می گردد و در ضمن این گونه از ورق های کامپوزیت دارای سبکی و انعطاف پذیری بالایی هستند.
نمای کامپوزیت طرح چوب:
از دیگر گونه های نماهای کامپوزیت میتوان به نمای کامپوزیت فایبرگلاس، نمای کامپوزیت طرح چوب، ورق کامپوزیت اشاره کرد.
ورق نمای کامپوزیت در نمای بیرونی ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری و در تعمیر و ترمیم نمای ساختمان های قدیمی و در دکوراسیون داخلی از جمله دیوار،  سقف کاذب، پارتیشن بندی و غیره کاربرد و مورد استفاده هستند.
برتری های نمای کامپوزیت
در کل نصب سریع، گستره رنگ، عایق  صوتی بودن، استحکام و مقاومت در برابر عوامل آب و هوایی نظیر سرما و گرما، سبکی ساختمان و بازسازی هر مدل نمای قدیمی به جذاب ترین و تازه های نمای مدرن و سنتی امروزی از اصلی ترین برتری های نمای کامپوزیت است.

نماهای کامپوزیت به شیوه های زیر اجرا می گردند:

شیوه  (L, H)
شیوه ثابت یا FIX
شیوه ریلی یا dIR

انواع آلومینیوم کامپوزیت پانل :
آلومینیوم کامپوزیت پانل برای مصرف در معماری
آلومینیوم کامپوزیت پانل نانو
آلومینیوم کامپوزیت پانل ضد آتش
آلومینیوم کامپوزیت پانل  Spectra
آلومینیوم کامپوزیت پانل آنتی باکتریال
آلومینیوم کامپوزیت پانل جهت تبلیغات

برتری های پانل های کامپوزیت :
۱-مستحکم در مقابل فرسایش
۲-مقاومت در موقع زلزله
۳-گستره رنگی زیاد با طرح و اندازه های مختلف
۴-عایق صوتی و حرارتی
۵-مقاوم در مقابل اشعه ماوراء بنفش
نصب ورق های آلومینیوم کامپوزیت در اجرای نمای کامپوزیت
شیوه ATS-101 (هنگینگ)
یکی از متداول ترین شیوه های تعبیه آلومینیوم کامپوزیت در اجرای نمای کامپوزیت در دنیا شیوه هنگینگ است در این شیوه کناره های برگشت ورق های آلومینیوم کامپوزیت پانچ می گردد. پس به منظور حفظ زیبایی می باید در انجام نمای کامپوزیت ،ورق ها با دقت بالایی پانچ گردد.

برتری های این شیوه عبارتنداز :
۱-انقباض و انبساط ورق ها در نمای کامپوزیت به خاطر تغییرات دمای محیط به آسانی امکان پذیر می باشد.
۲- پیل الکتریکی پدید نمی آید و در نتیجه ذرات گرد و غبار جذب پانل ها نمی گردد و باعث تیره شدن نمای کامپوزیت تیره نمی گردد.
۳-در این شیوه اجرای نمای کامپوزیت با به کارگیری از چسب های سیلیکون به منظور آب بندی احتیاجی نمی باشد.
۴-امکان تعویض ورق ها در صورت آسیب احتمالی و تخریب نمای کامپوزیت وجود دارد.
۵-به خاطر بهره گیری از بولت های استیل در زیر سازی و آلومینیوم حتی در صورت نفوذ آب به زیرسازی نمای کامپوزیت زنگ زدگی رخ نمی دهد.
۶-در اجرای نمای کامپوزیت با این شیوه می توان پانل ها را عمودی نصب نمود.
۷-تعریق در پشت ورق ها ایجاد نمیشود زیرا در اجرای نمای کامپوزیت با این شیوه در پشت پانل ها جریان هوا وجود دارد.

شیوه  ATS-102
این شیوه همانند شیوه هنگینگ است و همه برتری های را نیز دارد با این تفاوت که در اجرای نمای کامپوزیت با این شیوه برعکس شیوه هنگینگ قطعات پانچ شده آلومینیومی به برگشت ورق ها به وسیله پرچ متصل می گردد و در صورت وجود خطا در نصب قطعات پانچی ، اصلاح خطا به راحتی امکان پذیر می باشد.
شیوه ATS-103
این شیوه نصب در اجرای نمای کامپوزیت که به شیوه فیکس نیز رایج می باشد، سهل ترین و محبوب ترین شیوه نصب در جهان است. در این شیوه ورق های کامپوزیت بعد از برش و مونتاژ به صورت ثابت با پیچ ویا بر روی زیر سازی متصل شده که از لحاظ اجرایی بسیار ساده و سبک می باشد و از سرعت بالایی در نصب بر خوردار است که برای مصالح زیرسازی آن می توان از پروفیل های قوطی آهنی یا آلومینیمی استفاده کرد.در بین فاصله ورق های نصب شده جهت ایجاد نمایی زیباتر و ضد آب شدن نما از چسب سیلیکون و دزدگیر های لاستیکی استفاده می گردد.
کامپوزیت شیوه ATS-104 (سوپر هنگینگ)
این شیوه در حقیقت تلفیقی از شیوه دوم و سوم می باشد در اجرای نمای کامپوزیت زمانی این شیوه مورد استفاده قرار می گیرد که از ورق های عریض در نمای ساختمان استفاده میشود.

برتری های این شیوه عبارتند از:
۱-برای ساختمان های بلند در اجرای نمای ساختمان آن ها از پانل های بزرگ استفاده میشوذ مناسب است.
۲-برای اجرای نمای ساختمان هایی که در طراحی نمای ساختمان از پانل افقی استفاده شده کاربرد دارد.
۳-در ساختمان های بلند یا فضاهایی که نیروی فشار باد در آ نها زیاد است استفاده میشود.
ورق آلومینیوم کامپوزیت چیست؟
ورق های نمای کامپوزیت از سه لایه درست شده که دو لایه خارجی آنها از پوسته آلومینیومی به قطر ۰٫۳ و ۰٫۵ میلی متر است و لایه میانی از متریال پلی اتیلن ساخته می شود.

ورق های کامپوزیت شامل رنگ های گوناگونی می باشند که به طور مات و نانو، طرح چوب، استیل، آینه، طرح گرانیت، هفت رنگ به منظور نماهای درونی و بیرونی مورد بهره برداری قرار می گیرند.

برتری ها و خصوصیات ورق های آلومینیوم کامپوزیت
سبکی وزن، شکل پذیری آسان، ماندگاری بسیار زیاد ، گستره رنگی متنوع  و طرح های زیاد، نصب سریع، مقاومت و استحکام در مقابل موقعیت های آب و هوایی مختلف، حفاظت و نظافت آسان، پایداری در مقابل آتش سوزی، توانایی بازیافت دوباره آنها، قابلیت عوض نمودن پانل ناقص و آسیب دیده و غیره

نمونه های استفاده از ورق های کامپوزیت در نمای ساختمان:
نمای خارجی ساختمان های مسکونی ، اداری و تجاری
بازسازی نمای ساختمان های سنتی
دکوراسیون داخلی ( دیوار، سقف، پارتیشن و …)
نمای خارجی و دکوراسیون فروشگاه ها
تابلو سازی های تبلیغاتی، پمپ بنزین ها ، مراکز خرید ، پاساژها و سردرب های ورودی
ساختمان های عمومی ( فرودگاه ، بانک ، بیمارستان  ، ورزشگاه ، ایستگاه مترو و…)
پوشش ستون ها

نمای کامپوزیت
همزمان با پیشرفت تکنولوژی, متریال هایی تازه که تا پیش از این وجود خارجی نداشته اند, پدید آمدند که یکی از رایج ترین آنها قطعاتی ترکیبی از متریال آلومینیوم و مواد عالی و کانی گوناگون است. در اصطلاح رایج به این قطعه ها کامپوزیت پانل می گویند. یکی از خصوصیات برجسته در نمای کامپوزیت سبک بودن آن برای ساختمان می باشد. پایین بودن وزن ساختمان سبب پایین آمدن نیروی برش پایه و در نتیجه پایین آمدن نیروی زلزله در محاسبات سازه ای می شود. در نتیجه این امر المان های سازه ای به صرفه تر و بهینه تر طراحی می گردد که افزون بر پایین آمدن آسیب های ناشی از وقوع زمین لرزه , مقاطع سازه ای را سبک تر می گرداند. همینطور به منظور اجرا ورق های کامپوزیت آلومینیوم یک اسکلت فلزی به ساختمان نصب می شود که نمی توان تاثیر مطلوب آن را به منزله میان قاب بی اهمیت دانست. میان قاب ها همان دیوارهای بیرونی و داخلی ساختمان می باشند که در سازه های فولادی و بتنی نقش پارتیشن های ساختمان را بر عهده دارند و می توانند در افزایش سختی جانبی سازه موثر باشند.از آنجا که هرمترمربع ورق کامپوزیت آلومینیوم فقط حدود ۵ کیلوگرم وزن دارد , این ماده جزء مصالح سبک ساختمانی محسوب می شود. ورق کامپوزیت ۹۰ درصد سبک تر از سیمان ۷۰ درصد سبک تر از شیشه و ۵۰درصد سبک تر از ورق آلومینیوم معمولی است.
این ورق همچنین در برابر تغییرات آب و هوایی , اشعه ماوراء بنفش و شرایط اسیدی و قلیایی قوی,آلودگی ها , خوردگی و رنگ پریدگی مقاوم است و سالها بدون تغییر, خواص ظاهری و فنی خود را حفظ می کند.انعطاف پذیری آن عالیست و امکان تغییر شکل به هر فرم را دارد.عایق صوت,حرارت ,رطوبت و امواج الکترو مغناطیس است و در صورت نیاز به راحتی می توان آن را عوض کرد. سرعت در اجرای نما , تنوع رنگ و استفاده در ابعاد بزرگ از مزایای این محصول است.
به دلایل ذکر شده طی سالیان اخیر مناسب ترین و در دسترس ترین راه حل جهت نوسازی نمای بناهای قدیمی و انتقال جلوه ای جدید به آن, استفاده از ورق های کامپوزیت پانل است.
ترکیبات
ورق کامپوزیت آلومینیوم , ماده ای است که از دولایه آلومینیوم و یک لایه پلاستیک پلی اتیلن و یا پلی استایرن است. این سه لایه به وسیله چسب پلیمری به هم متصل می شوند.ضخامت دو لایه آلوومینیوم مساویست وبین ۳, ۰تا ۵ , ۰ملیمتری بیشتر نمی شود. اندازه های این محصول می تواند بسیار متغییر باشد,اما متداول ترین اندازه آن را ۳۲۰۰ در۱۲۵۰۰ میلیمتر مربع می توان برآورد کرد.در اجرای این نوع نما یک لایه از ورق کامپوزیت روی سطح نماست. قابلیت پذیرش رنگ ها و طرح های مختلف را دارد و با توجه ب نوع کاربری نمای داخلی یا نمای خارجی رزین های متفاوتی را روی آن اجرا می کنند.در لایه پشتی نیز یک لایه رنگ پلی استر می خورد.ورق های آلومینیوم کامپوزیت را می توان به شکل انواع سنگ و چوب هم اجرا کرد.
انواع آلومینیوم کامپوزیت
پلی استر
پی وی دی اف(PDF)
نانو پی دی اف(Nano-PDF)

پلی استر: ساده ترین روش اجرای رنگ روی لایه آلومینیومی است.در این روش رنگ بدون هیچ لایه محافظی روی لایه آلومنیوم اجرا می شود.این نوع ورق در مقابل شرایط جوی و نور خورشید آسیب پذیر می باشد بنابراین بهتر است از این ورق در محیط های بسته مانند دکوراسیون داخلی و نمای داخلی استفاده شود.

پی وی دی اف: نوعی پوشش است که به دلیل داشتن لایه پلیمری و عنصرفلوئور از رنگ سطح ورق محافظت می کند و در برابر شرایط جوی,نور خورشید, شرایط اسیدی مقاوم است.قبل از اینکه رزین پی وی دی اف روی سطح ورق آلومینیوم اجرا شود یک لایه رنگ آستر از نوع پلی اورتان روی ورق زده شده سپس لایه رنگ به آن اضافه می شود.

نانو پی دی اف: دراین پ وشش علاوه بردو لایه ای که در پی دی اف به بکار می رود یک لایه سوم هم روی رزین پی وی دی اف می خورد که از نظر ساختار مولکولی با زرین های عادی متفاوت است.فاصله مولکولی در این پوشش توسط تکنولوژی نانو کم می شود.در نتیجه ورق, آلودگی های محیطی از قبیل گردو غبار و ذرات روغنی معلق در فضا را جذب نمی کند.
ذ
این متریال ویژگی های فیزیکی و شیمیایی خود را حفظ میکنند و مرز مشخصی را باهم تشکیل می دهند. استفاده از نمای کامپوزیت امروزه بسیار مورد توجه طراحان نما وو مهندسان قرار گرفته است این ورق ها به علت شکل پذیری و تنوع رنگ کار طراحی را بسیار آسان کرده اند و در عین زیبایی خواص بسیار خوبی برای ساختمان دارند و نماهای مدرن زیبایی را برای ساختمان ها به تصویر می کشد.

آلوباند انرژیک همانند صفحات خورشیدی عمل کرده و بر اثر تابش نور، انرژی الکتریسیته تولید می کند. هسته میانی آلوباند از جنس پلی اتیلن Low Density می باشد که کاملا غیر سمی بوده و مقاومت بسیار بالایی در مقابل شعله ور شدن دارد ودر نتیجه ورق آلوباند در زمره ی معدود ورق های کامپوزیت ضدحریق قرار می گیرد. همچنین لایه آلومینیومی پشت ورق دارای روکش رنگ محافظ جهت جلوگیری از ایجاد خورندگی می باشد.

سادگی اجرا، مقاوم نسبت به تغییرات آب و هوایی محیطی، تنوع رنگ و سایز،  سبکی وزن از جمله خصوصیات ورق های آلومینیومی برای استفاده در نمای کامپوزیت هستند. سبک بودن و کاستن از بار ساختمان از مهم ترین شاخصه های استفاده از این متریال می باشد علاوه بر این زیبایی مدرن و برخی از شاخصه های فیزیکی و شیمیایی آن را به یکی از بی رقیب ترین مصالح ساختمانی مبدل کرده است.

همانطور که از نام این محصول پیداست، ورق کامپوزیت آلومینیوم، ماده ای مرکب است که از ۲ لایه آلومینیوم و یک لایه پلاستیک در وسط از نوع پلی اتیلن می باشد تشکیل شده است که این سه لایه توسط چسب پلیمری به هم متصل شده اند ؛ ضخامت ۲ لایه آلومینیوم مساوی و بین ۳۰ تا ۵۰ میکرون بسته به مورد متغیر بوده ضخامت کل آن ۴ میلیمتر می باشد. ابعاد این محصول بسیار متغیر بوده اما متداول ترین آن ۳۲۰۰ * ۱۲۵۰۰ میلیمتر مربع است. همانطور که ذکر شد ۲ لایه آلومینیوم در تولید این محصول به کار برده شده است.