– درباره شیشه دو جداره

 

در سال ۱۸۶۵ میلادی صاحب مغازه شیشه فروشی در شهر نیو یورک با ابتکار خویش حق ثبت و امتیاز بهره برداری از شیشه های عایق دو جداره غیر قابل نفوذ را در ایالات متحده به دست آورد . او با مطالعه و آزمایش اثبات کرد که با استفاده از شیشه های دو جداره میتوان از خروج گرما و سرمای داخل ساختمانها به خارج جلوگیری کرده و هوای داخل محیط را بهتر محافظت نمود .
پنجره های دارای دو یا چند جداره استاندارد و از اتصال دو یا چند شیشه که به طور موازی و در مقابل یکدیگر بر روی یک
چهار چوب پروفیل قرار گرفته اند تشکیل شده است . هدف از ساختن چنین پنجره هایی قطع ارتباط محیط داخلی و خارجی و تبادل حرارت و برودت این دو محیط است . اساس این شیشه های دو جداره بر مبنای ایجاد یک فضای خالی پر از هوای خشک و یا استفاده از یک گاز بی اثر مانند گاز آرگون بین دو صفحه شیشه ای است . به همین دلیل هدایت گرما و یا سرما بین جداره دو شیشه کاهش یافته و از انتقال گرما یا برودت و همچنین صدا از طریق پنجره بین دو محیط داخل و خارج به نحو چشمگیری کاسته میشود.

خصوصیات و ویژگی های شیشه های دو جداره
عایق حرارتی و برودتی
از نظر کیفیت . مقدار حرارت انتقال یافته از طریق شیشه با پارامتری به نام ضریب انتقال حرارت ( ثابت k ) مشخص میشود.
K=Q/A*(T1-T2)
که در آن Q = میزان انتقال دما
A = مساحت پنجره
T1 = درجه حرارت خارج ( فضای بیرونی )
T2 = درجه حرارت داخل ( فضای داخلی )
بنابراین میزان انتقال حرارت از طریق پنجره با استفاده از رابطه زیر محاسبه میگردد :
Q=KA*(T1-T2)
به سهولت میتوان مشاهده نمود با افزایش میزان انتقال حرارت . میزان ثابت K افزایش یافته و پنجره از عایق کمتری برخوردار خواهد بود .
به طور کلی مقدار ثابت K به فاصله بین دو لایه شیشه . نوع هوا یا گاز میانی و ضخامت لایه های داخلی و خارجی شیشه بستگی دارد .
به طور مثال برای یک شیشه تک جداره با ضخامت ۴ میلیمتر . مقدار ضریب ثابت K برابر ۸/۵ و برای یک قطعه شیشه دو جداره با دو لایه ۴ و ۶۶ میلیمتری و فضای میانی ۱۴ میلیمتر که با گاز آرگون پر شده باشد .
مقدار ضریب ثابت k به ۸/۱ کاهش می یابد . این امر باعث صرفه جویی در میزان مصرف انرژی به مقدار ۴۰ درصد و کاهش آلودگی صوتی به میزان ۳۰-۳۵۵ دسی بل (db) خواهد شد

سیستم شیشه دو جداره شامل دو یا چند لایه شیشه که به طور موازی در فواصل مساوی از یکدیگر قرار گرفته اند و توسط اسپیسر در دور تادور آن ، از هم جدا شده اند . در فضای بین شیشه ها هوا یا گازهای خاص بدون رطوبت ( آرگون یا کریپتون ) با فشاری تقریباً مساوی با هوای بیرون وجود دارد . در شیشه های دو جداره غالباً از اسپیسرهای آلومینیمی استفاده می شود که درون اسپیسر را با ماده رطوبت گیر پر می کنند که این ماده سبب جذب رطوبت هوای مابین دو شیشه می گردد و توسط مواد درزگیر مناسب ، کاملاً آب بندی شده است .

در صورت استفاده از شیشه دو جداره و پنجره های عایق می توان در ازای هر مترمربع شیشه دو جداره به میزان ۴۰ مترمکعب گاز در سال صرفه جویی کرد . علاوه بر کاهش مصرف انرژی و سر و صدا ، محیط زیست پاکیزه تری نیز خواهیم داشت .

خصوصیات شیشه دو جداره
کاهش اتلاف انرژی
کاهش آلودگیهای صوتی
جلوگیری از نم زدگی شیشه
ایمنی بیشتر نسبت به پنجره های تک جداره

انواع شیشه دو جداره

– ساده : این نوع شیشه از دو جداره شیشه فلوت ساده تشکیل شده است .

– رنگی : این نوع شیشه از یک جداره رنگی و یک جداره ساده تشکیل شده است .

– رفلکس : این نوع شیشه دو جداره از یک جداره ساده و یک جداره شیشه رفلکس ساخته می شود که جداره شیشه رفلکس باید به طرف بیرون قرار گیرد . شیشه های رفلکس از عبور نور شدید خورشید به شدت جلوگیری می کنند ولی ایراد آنها این است که داخل ساختمان را تاریک کرده و در شب داخل ساختمان نمایان است .

– سکوریت : شیشه های سکوریت برای محل های پرخطر و پر تردد در نظر گرفته می شود . شیشه سکوریت در هنگام شکستن کاملاً خرد شده و باعث ایجاد تیکه های بزرگ و خطرناک شیشه نمی گردد .شیشه های جانبی خودروها از نوع سکوریت است .

– لمینت : شیشه های لمینت معمولاً در کارخانه تولید شیشه از دو جداره شیشه ساده به ضخامت ۳ میلی متر و یک لایه رزین در وسط آنها تشکیل شده است . شیشه لمینت در موقع برخورد مانع سخت به آنها خرد نشده و تنها ترک بر می دارد . شیشه های جلو و عقب خودروها از نوع لمینت است .